Co to jest polichlorek winylu?

Dodano: 2016-06-07 Przez: admin


Już we wczesnym szkolnictwie uczniowie zaczynają uczyć się chemii. Robią to w gimnazjum, liceum, a często także na studiach, jeśli chcą powiązać z tą dziedziną swoje życie zawodowe. Dorosłe osoby również korzystają z informacji o chemii, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Otóż taki polichlorek winylu wchodzi w skład wielu tworzyw sztucznych, z których produkuje się rozmaite przedmioty, jakie ludzie kupują sobie w sklepach i marketach. Warto więc zapoznać się z tym związkiem i odkryć, czym on właściwie jest.

Nazewnictwo

Niemalże każda substancja chemiczna może być nazywana w różnorodny sposób. Chcąc ją lepiej poznać, należy odkryć wszystkie jej nazwy, by móc je naprzemiennie stosować lub z ich pomocą wyszukiwać ciekawe artykuły w internecie. Polichlorek nazywany jest więc również chlorkiem winylu. Można także wykorzystywać jego skrót - PVC, PCW, który to najczęściej pojawia się na etykietach różnych produktów, w których użyto właśnie takiego chlorku.

Czym jest chlorek winylu?

PCV jest polimerem syntetycznym. Należy on do polimerów winylowych, czyli do jednej z grup polimerów. Uzyskuje się go w procesie polimeryzacji chlorku winylu. Najczęściej tworzy się z niego rozmaite tworzywa sztuczne, a także inne rzeczy. Polichlorek winylu jest termoplastyczny, co znaczy, że zmienia swój kształt pod wpływem wysokiej temperatury (staje się substancją ciekłą). Oprócz tego jest odporny na działanie rozpuszczalników i bardzo wytrzymały.

Nazwa handlowa

Najczęściej z takich polimerów korzystają firmy zajmujące się tworzeniem i sprzedażą pewnych rzeczy. To one nazywają polichlorek winylu polwinitem lub polwiplastem. Oczywiście pod tą nazwą nie kryje się czysta substancja, a jedynie jej mieszanka. Do polichlorku winylu nierzadko dodaje się np. ftalan, by uzyskać odpowiednie tworzywo. Później można już zacząć je wykorzystywać w swojej firmie i z jego pomocą skonstruować np. tworzywa sztuczne. Sprawdzają się one doskonale, bo są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wykazują się niesamowitą trwałością.

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Menu